Minden bizonnyal a láb fogja kapni a legnagyobb szerepet a száraz edzéseidben, azonban vannak olyan kevésbbé nyilvánvalóan "kapus" izmocsoportok amelyeket érdemes odafigyeléssel megedzeni, hogy top-formában tartsd magad.
A hagyományos gyakorlatok mellett lesz egy meglepetésem (videó) amely a láb, a vállak, a trapéz, az ujjak, az alkar és a törzs izmait is megdolgoztatja. Olvass tovább!
Láb
A láb edzésének szükségességéről nem hiszem, hogy sokat kellene írni. Itt a klasszikus elemek teljesen megfelelnek a célnak. Ajánlott gyakorlatok:
- guggolás
- sumo guggolás
- egy lábas guggolás
- kitörés minden irányban
- felhúzás (deadlift)
- Román felhúzás.
Vállak és trapéz
Fontos. Nagyon fontos. Minden kapus tudja, hogy: láb, láb, láb, majd váll, váll, váll. Ennek ellenére a kimerítő láb edzések után sokszor elhanyagolják a vállak izmat és a trapézizmokat. Erős lövések védésénel nélkülözhetetlen a stabil, jól megtámasztott váll. Ha a lövések "besodorják" a karod, szinte biztos, hogy aluledzett a vállad, különösen a hátsó delták. Sajnos nincs olyan gyakorlat amely mindharom deltaizmot egyszerre megdolgozná, ezért gyakran izolációs gyakorlatokat alkalmazunk. Egyes összetett gyakorlatoknál a három deltaizom bizonnyos mértékben segíti egymást. A váll gömbizülete meglehetősen sérülékeny, leggyakoribb probléma a rotátor köpeny sérülése (ez alapos bemelegítéssel megelőzhető).
Ajánlott gyakorlatok válledzéshez:
- military press
- oldalemelés
- döntött törzsű oldalemelés
- vállvonogatás (shrug)
Ujjak és alkar
Általánosságban elmondható, hogy a legjobban elhanyagolt izom- és izületcsoportok közé tartoznak az ujjak és az alkar izmai. Természetesen az erős vállak támasza nélkül mit sem ér a "kigyúrt" és szálkás alkar. Vízilabda kapus szempontból mégis fontos szerepet tölt be egy-egy kényes védésnél, no és persze a pontos passzolásoknál, labdakezelésnél is jól jön. Az ujjak és az alkar edzése a gyakorlatban a fogáserősség (szorítóerő) növelésével történik. Az ehhez kapcsolódó gyakorlatok közül talán a legcélszerűbb az ún. farmer-walk, "sétálás" kétkezes súlyzókkal (mert a trapézizmokat is megdolgozza). Ennél a gyakorlatnál "kellő" nehézségű súlyokat kell alkalmazni (természetesen az egyéni igényeknek megfelelően). Ajanlott gyakorlatok:
- farmer walk
- fordított fogású bicepsz-gyakorlat
- csuklóbehúzás
- csuklófeszítés
- wrist roller
Csípő hajlékonyság - mozgékonyság - stabilitás
A csípő és fenék adják egy kapus hajlékonyságát, mozgékonyságát és stabilitását, mondhatni ez "hozza házhoz a pénzt". Legtöbbször ezen az adottságon múlik, hogy kiben fedezik fel a "sztár" kapust. Fejleszthető, ... sok odafigyeléssel és kitartással. Nagyon fontos szerepe van a kiugrásoknál, a kiugrások utáni regenerálódásban és az alap pozició felvételében. Ajánlott gyakorlatok
- Nyújts amilyen gyakran csak tudsz!
- Yoga
És jöjjön a meglepetés vízipólós kapus gyakorlat!
Eddig száraz edzésekről beszéltem, azonban ahogy igértem mutatok egy olyan "egyszerű" kapus gyakorlatot (igaz, vizes gyakorlatot) amely megdolgoztatja a lábakat, vállakat, alkart, ujjakat, csípőt és a törzset. A gyakorlathoz mindössze egy kerti műanyag székre lesz szükség. A széket két lábánál fogva víz felett tartva lábtempózás, mell-lábazás. Ilyen egyszerű! Mondanom sem kell hogy az alkar és a vállak is milyen fontos szerepet játszanak a helyes kivitelezésben. Nehezítésképp, labdákat lehet "pakolni" a székbe. Az alábbi videóban egy kapus kislány végzi a "székes" gyakorlatot.